Menüler

Kütahya Çamlıca Barajı İnşaatı Devam Ediyor

31.07.2017

DSİ Kütahya’ya yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kütahya’da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Kütahya ilinin de nasibini almaktadır.

Ege Gelişim Projesi (EGEGEP) kapsamında bulunan Kütahya ilimizde 2003-2019 yılları arasında tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile 484.520 dekar zirai alanın sulamaya açılması, sulamaya açılan alanlardan 295.210.000 TL gelir artışı sağlanması, 144 adet yerleşim yerinin ve 18.643 dekar zirai arazinin taşkınlardan korunması, HES’lerin kurulu gücünün 47,74 MW’a çıkarılması ve 149,2 milyon kWh yıllık hidroelektrik enerji üretimi hedeflenmektedir.

Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden Kütahya Çamlıca Barajında 1450 metre rölakasyon yolu imalatı tamamlanmış olup gövde sıyırma kazıları ile sağ ve sol sahilde cut – off kazıları devam etmektedir.

Kil çekirdekli kaya dolgu gövde tipinde yapılan Çamlıca Barajı tamamlandığında 52 metre yüksekliğinde olacaktır. Baraj ile birlikte sulama tesisinin de hizmete alınmasıyla toplam 13.970 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak olup 2017 birim fiyatlarına göre yıllık 8 milyon TL net gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.