Menüler

BİLECİK ÇALTI GÖLETİ GÖVDESİ VÜCUT BULUYOR

28.11.2017
DSİ’nin Bilecik ilinde yaptığı yatırımlardan biri olan İnhisar Çaltı Barajı gövdesi inşaat çalışmaları aralıksız devam ediyor.

DSİ’nin Bilecik ilinde yaptığı yatırımlardan biri olan İnhisar Çaltı Barajı gövdesi inşaat çalışmaları aralıksız devam ediyor. Baraj İnşaatı gerçekleşmesi yüzde 80 seviyesine ulaştı.

Bilecik ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Bilecik ilimizde nasibini almaktadır.

Bilecik İnhisar Çaltı Barajında çalışmalar hızla devam etmektedir. Çaltı Barajında depolanacak su ile 7.630 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır.

 

17.03.2016 tarihinde yapımına başlanan barajın toplam maliyeti 28 milyon 725 bin TL’dir. İnşaat çalışmaları 14.02.2018 tarihinde tamamlanacaktır.

 

Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen Çaltı Barajının yüksekliği 70 metre olup, kret uzunluğu 247 metredir. Sulama maksatlı yapılan baraj, 7 bin 630 dekar tarım arazisini sulayacaktır.

 

Projenin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile dekar başına 19 bin 963 TL net gelir sağlanacaktır. Gelir artışı ile ülke ekonomisine yıllık 76 milyon 300 bin TL katkı sağlanacaktır.