Menüler

GÖKPINAR BARAJI % 58 SEVİYESİNE ULAŞTI

28.11.2017
Ankara’nın Polatlı ilçesinin içme suyu sorununu çözüme kavuşturacak aynı zamanda da Eskişehir ili Günyüzü ilçesinde 80 bin dekar zirai arazinin sulanmasını sağlayacak olan Gökpınar Barajı inşaat çalışmalarında fiziki gerçekleşme % 58 seviyesindedir.

Ankara’nın Polatlı ilçesinin içme suyu sorununu çözüme kavuşturacak aynı zamanda da Eskişehir ili  Günyüzü ilçesinde 80 bin dekar zirai arazinin sulanmasını sağlayacak olan Gökpınar Barajı inşaat çalışmalarında fiziki gerçekleşme % 58 seviyesindedir.

Barajın, gövde sıyırma kazısı %50, kapama seddesi su alma yapısı %85, enjeksiyon işleri %70 seviyesinde devam ediyor. Kapama seddesi, cebri boru imalatı, su alma yapısı, dipsavak kazısı tamamlandı.

DSİ Eskişehir’e yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ olarak son 14 yılda Eskişehir ilimizde 9 baraj ve 6 gölet inşa ettik. 100.280 dekar araziyi sulamaya açtık, çiftçilerimize yıllık 47 milyon TL zirai gelir artışı sağladık ve 29 derenin ıslahını tamamladık.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Eskişehir İli de nasibini almaktadır.

Bu kapsamda çalışmaları devam eden, Gökpınar Barajında depolanacak su ile Eskişehir ili Günyüzü ilçesinde yaklaşık 80 bin dekar zirai arazinin sulanması ve Ankara’nın Polatlı ilçesinin yıllık 24,73 milyon m3 içmesuyu ihtiyacının karşılanması sağlanacak.

Temelden yüksekliği 53 metre olan Gökpınar Barajı ve Sulamasının tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile yıllık 42 Milyon TL gelir artışı sağlanması hedeflenmekte olup, projenin tamamlanması ile birlikte yöredeki münbit araziler sulu tarım ile birlikte daha verimli hale gelirken, tarımsal üretim de artacak.

Bu sayede; vatandaşımızın sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini arttırarak, Ankara’nın Polatlı ilçesinin içmesuyu sorunu da uzun vadede çözüme kavuşmuş olacak.