Menüler

SAKARYA GEYVE DOĞANTEPE BARAJINDA ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

11.12.2017
“GÖLSU” projesi kapsamında Sakarya ilinin de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü ACU;’’ Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden Sakarya Geyve Doğantepe Barajının tamamlanması ile 5.960 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. ’dedi.
DSİ Sakarya’da yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Sakarya’da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.DSİ Genel Müdürü Murat ACU; DSİ olarak Sakarya ilimizde son 14 yılda 2 baraj ve 1 gölet inşa ettik. 13.580 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 9 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.44 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Sakarya ilinin de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü ACU; Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden Sakarya Geyve Doğantepe Barajının tamamlanması ile 5.960 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. ’dedi.

 

 

  

 

Temelden yüksekliği 53 metre olan Sakarya Geyve Doğantepe Barajının tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 4 Milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür ACU; DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir. ’dedi.DSİ Genel Müdürü Murat ACU; Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.