Menüler

Bakan Eroğlu Bilecik’te 18 Tesisin Temel Atma ve Açılış Merasimine Katıldı

07.06.2018
Bilecik’te düzenlenen merasimde, 173 Milyon TL yatırımla gerçekleştirecek 18 adet tesisin açılışı yapıldı, temeli atıldı.

2 Haziran 2018 tarihinde, Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun teşrifleriyle, Bilecik’te düzenlen merasimde 18 adet tesisin temel atma ve açılış merasimi gerçekleştirildi

 

 Merasim öncesinde Bilecik Valiliğini ziyaret eden Bakan Eroğlu, düzenledikleri Basın Toplantısında Bilecik yatırımları hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Bilecik ilinde düzenlenen merasime Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bilecik Valisi Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Bilecik Milletvekilleri, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Kaymakamları, Belediye Başkanları ve basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Temeli atılacak, açılışı yapılacak 18 adet tesisin;

-4 adedi baraj,

-4 adedi Sulama tesisi

-8 adedi taşkın koruma tesisi,

-1 adedi OGM tesisi,

-1 adedi müteferrik DKMP tesisidir.

173.000.000 TL ‘ye mal olacak tesislerle;

-6,74 Milyon m3 su biriktirilecek,

-17.600 dekar tarım arazisi sulanacak,

-8 köy taşkın zararlarından korunacak,

-Ormanlık alanların arttırılması, orman köylülerinin desteklenmesi sağlanacaktır.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;

“Hükümet olarak son 15 yılda Bilecik ilimize büyük yatırımlar yatırım yaptık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak son 15 yılda Bilecik ilimize 570 Milyon TL yatırım yaptıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Eroğlu “ 8 baraj inşa ettik. 87.850 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 37 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 24 derenin ıslahını tamamladık.’dedi.

Ayrıca; “Bakanlık olarak Bilecik’te 13 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 2 şehir ormanı, 3 bal ormanı ve 11 mesire yeri tesis ettik. Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık. 14 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurduk. ’dedi.

Bilecik iline daha önce verilen müjdelerin durumunu açıklayan Bakan Eroğlu;  10.10.2013, 05.03.2014 ve 06.05.2016 Tarihlerinde Bilecik’e Verilen 205 Milyon TL’lik 66 Müjdenin 37 adedi tamamlanmış olup 29 müjdede çalışmalar devam ediyor. ’dedi.

Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Bilecik Valisi Doç. Dr. Tahir Büyükakın;

"Bugün temelini atacağımız ve açılışını yapacağımız tesisler Bilecik ilimiz için büyük yatırımlardır. İnşallah barajlarımızda depolanacak su ile ilimizin münbit toprakları su ile buluşacak, sulu tarım ile birlikte çiftçimizin gelirinde ve refah düzeyinde artış olacaktır. Bu bakımdan Sayın Bakanlarımıza şehrimize ve ilçemize teşrifleri ve yapılan bu devasa yatırımlar için şükranlarımı sunuyorum” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;

Son 15 yılda;8 baraj inşa ettik,87.850 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 37 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 24 derenin ıslahını tamamladık,

İnşaat Safhasındaki; 9 adet baraj ile 21 milyon metreküp bu biriktirilecek, 9 adet sulama tesisi ile 45 bin 570 dekar arazi sulamaya açılacak, inşaat safhasında ki 10 adet Dere Islahı ile de 10 köy taşkın zararlarından korunmuş olacak.

Gölpazarı’nda inşaat çalışmalarına hızla devam etiğimiz 10.620 dekar araziye can suyu olacak Akçay Barajı Sulamasında tamamlanma aşamasındadır. Sulama şebekesin tamamlanması ile topraklarımızın bereketine bereket eklenecek.

Pazarköy Dereköy Göletinin bitmesi ile 10.670 dekar tarım arazisi sulamaya açılacaktır.  % 75’lik ilerleme sağlanmıştır. Sulaması tamamlandığında 4.738.000 TL yıllık net gelir artışı sağlanacaktır.

İnhisar Tarpak Göletinin bitmesi ile 7.630 dekar tarım arazisi sulamaya açılacaktır. % 89’luk ilerleme sağlanmıştır. Sulaması tamamlandığında 39.195.000 TL yıllık net gelir artışı sağlanacaktır.

Bilecik Osmaneli Göynük barajı 16 Milyon m3 su depolayacak olup, 40.000 dekar alanı sulayacaktır. İşin planlama çalışmaları devam etmektedir.

Yukarıçaylı göleti 12.630 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Yıl içinde kret ulaşım yolu ve gövde sıyırma kazısına başlanacaktır.

Sözlerime son verirken, bizlere her zaman destekleri ile büyük güç veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’a,Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na Valimize, Milletvekilimize ve Muhtarlarımıza şükranlarımı sunuyor, yüklenici firmaların çok değerli çalışanlarına,  DSİ mensubu kıymetli mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, temelini atacağımız bu tesislerin ülkemize ve aziz milletimize hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.

 Konuşmaların ardından 18 adet tesisin temel atma merasimi ve açılışı yapıldı.