Menüler

Bakan Eroğlu Bilecik’te 18 Tesisin Temel Atma ve Açılış Merasimine Katıldı

08.06.2018
Eskişehir’de düzenlenen merasimde, 62 Milyon TL yatırımla gerçekleştirecek 8 adet tesisin açılış ve temeli atıldı.

Haziran 2018 tarihinde, Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun teşrifleriyle, Eskişehir’de düzenlen merasimde 8 adet tesisin temel atma ve açılış merasimi gerçekleştirildi.

Merasim öncesinde Eskişehir Valiliğini ziyaret eden Bakan Eroğlu, düzenledikleri Basın Toplantısında Eskişehir yatırımları hakkında basın mensuplarına bilgi verdiler.

 

Eskişehir ilinde düzenlenen merasime Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Kaymakamları, Belediye Başkanları ve basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Temeli atılacak, açılışı yapılacak 8 adet tesisin;

-  1 adedi Gölet,

-  3 adedi Sulama Tesisi,

-  1 adedi Taşkın koruma tesisi,

-  1 adedi OGM tesisi,

-  2 adedi DKMP tesisidir.

62.000.000 TL ‘ye mal olacak tesislerle;

-  8.594 dekar tarım arazisi sulanacak,

-  1 mahalle taşkın zararlarından korunacak,

-  Ormanlık alanların arttırılması, orman köylülerinin desteklenmesi sağlanacaktır.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;

“Hükümet olarak son 15 yılda Eskişehir ilimize 15 Milyar TL yatırımlar yatırım yaptık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak son 15 yılda Eskişehir ilimize 1 Milyar 440 Milyon TL yatırım yaptıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Eroğlu “ 9 baraj ve 8 gölet inşa ettik. 105.370 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 52 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 32 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.

Ayrıca; “Bakanlık olarak Eskişehir’de 68 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 1 şehir ormanı, 8 bal ormanı ve 13 mesire yeri tesis ettik. Orman mahallelerinde yaşayan 4.946 aileye 53,2 milyon TL ferdi kredi ve hibe desteği sağladık. Orman mahallelerinde yaşan ailelerimiz için 

yeni gelir kapıları açtık. 27 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 5 adet Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ve 1 adet Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kurduk. ’dedi.

Eskişehir iline daha önce verilen müjdelerin durumunu açıklayan Bakan Eroğlu; 05.07.2013, 04.03.2014, 03.06.2016 ve 07.04.2017 Tarihlerinde Eskişehir’e Verdiği 360 Milyon TL’lik 81 Müjdenin 73 adedi tamamlanmış olup 8 müjdede çalışmalar devam ediyor. ’dedi.

 

Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak;

"Bugün temelini atacağımız ve açılışını yapacağımız tesisler Bilecik ilimiz için büyük yatırımlardır. İnşallah barajlarımızda depolanacak su ile ilimizin münbit toprakları su ile buluşacak, sulu tarım ile birlikte çiftçimizin gelirinde ve refah düzeyinde artış olacaktır. Bu bakımdan Sayın Bakanlarımıza şehrimize ve ilçemize teşrifleri ve yapılan bu devasa yatırımlar için şükranlarımı sunuyorum” dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;

Son 15 yılda; 9 baraj ve 8 gölet inşa ettik, 105.370 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 52 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 32 derenin ıslahını tamamladık.

İnşaat Safhasındaki; 3 adet baraj, 2 gölet ile 108 milyon metreküp bu biriktirilecek 6  adet sulama tesisi ile 36.070 bin dekar arazi sulamaya açılacak inşaat safhasında ki 5 adet Dere Islahı ile de 2 ilçe ve 3 mahalle, taşkın zararlarından korunmuş olacak.

Önemli projeler:Eskişehir’in ve Polatlı’nın hasretle beklediği Gökpınar Barajının inşaat çalışmalarına hızla devam ediyoruz. Gökpınar Barajı ile Eskişehir’in münbit topraklarından takriben 80.000 dekar arazi suyla buluşacak ve aynı zamanda Polatlı ilçesinin de uzun vadeli içmesuyu ihtiyacı karşılanarak yıllık  24 milyon m3 su Polatlı’ya iletilecektir.

Sarıcakaya Laçin Barajı, Eskişehir Merkez Gündüzler Barajı ve Mihalıçcık Güreş Göletinin de inşaatları devam etmektedir. Bu tesisler ile 17.280 dekar arazi sulanacak ve çiftçilerimizin kalkınması sağlanacaktır. 

Sarıcakaya Laçin Barajı Sulamasının inşaat çalışmalarına devam ediyoruz. Beylikova Cazibe Sulamasının 2. Kısmının işinin Alpu Büğdüz Göleti Sulaması, Eskişehir Merkez Gündüzler Barajı Sulaması, Alpu Büğdüz Göleti Sulaması, Eskişehir Merkez Gündüzler Barajı Sulaması, Eskişehir Yukarı Sakarya Islahı ve Sulaması Projesi (Yaralı Pompaj Sulamaları 2. Kısım) inşaat ihalelerini yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Sözlerime son verirken, bizlere her zaman destekleri ile büyük güç veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’a,Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na Valimize, Milletvekilimize ve Muhtarlarımıza şükranlarımı sunuyor, yüklenici firmaların çok değerli çalışanlarına,  DSİ mensubu kıymetli mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, temelini atacağımız bu tesislerin ülkemize ve aziz milletimize hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.

Konuşmaların ardından 8 adet tesisin temel atma ve açılışı yapıldı.