Menüler

BİLECİK İNHİSAR ÇALTI BARAJINDA SU TUTULDU

01.02.2019

            Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Bilecik iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

           DSİ’nin insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmaktadır. Önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir” diye konuştu.

           Bu kapsamda Bilecik İnhisar Çaltı Barajının tamamlanarak su tutulduğunun müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su tutma işlemleri başlanılan Bilecik İnhisar Çaltı Barajının Sulamasının da tamamlanması ile 7 bin 630 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır" dedi.

 

Tamamlanan Çaltı Barajının temelden yüksekliği 70 metre ve 3,75 milyon m³ su biriktirme kapasitesine sahip olduğunu belirten Genel Müdür Aydın, ‘Bölgenin ekonomik potansiyelini tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörüyoruz. Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz etmektedir. Çaltı Barajının Sulama şebekesinin de tamamlaması ile 2019 fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 55 042 820 TL katkı hedefliyoruz” dedi.

         DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, Bilecik ilimize bundan sonrada yatırımlarını sürdüreceklerini belirtti.