Menüler

KÜTAHYA EMET BARAJI 1.280 DEKAR ARAZİNİN SULANMASINI SAĞLAYACAK

14.02.2019

            Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kütahya iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

           DSİ’nin insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmaktadır. Önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir” diye konuştu.

           Bu kapsamda Kütahya Emet Barajının tamamlanması ile Barajda depolanacak su ile 1 280 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacağının belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “ Emet Barajında depolanacak su ile ayrıca 5 köye yılda toplam 2,25 hm3 içme ve kullanma suyu verilecektir. Baraj inşaatında gövde dolgusu tamamlanmıştır. ’dedi.

 

Tamamlanan Emet Barajının temelden yüksekliği 30,5 metre ve 1,70 milyon m³ su biriktirme kapasitesine sahip olduğunu belirten Genel Müdür Aydın, ‘Bölgenin ekonomik potansiyelini tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörüyoruz. Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz etmektedir. Emet Barajının Sulama şebekesinin de tamamlaması ile 2018 fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 2 375 440 TL TL katkı hedefliyoruz” dedi.

         DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, ’son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, Kütahya ilimize bundan sonrada yatırımlarını sürdüreceklerini belirtti.