Menüler

DSİ’den Eskişehir’e Yatırım Sağanağı

12.02.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Eskişehir iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Eskişehir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Eskişehir’e 9 Baraj ve 10 Gölet İnşa Ettik

Eskişehir’e son 17 yılda DSİ tarafından devasa yatırımlar yapıldı. Son 17 yılda Eskişehir iline 9 Baraj ve 10 Gölet inşa ederek vatandaşın hizmetine sunduk.

Bu barajların en önemlilerinden biri İnönü Aşağı Kuzfındık Barajıdır. Kocadere nehri üzerinde inşa ettiğimiz Aşağı Kuzfındık Barajından sağlanan su ile 24.960 dekar zirai arazi sulanmaktadır.

Hizmete alınan diğer önemli barajlardan ikisi de Sivrihisar Nasreddinhoca ve Mihalıççık Bahtiyar Barajlarıdır. 2016 yılında hizmete aldığımız bu barajlarla sulamaya büyük katkı sağlanmış olup toplamda 9.600 dekar mümbit arazi sulanmaktadır.   

Bununla birlikte su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Eskişehir’de kalkınmayı hızlandıracak, sulamayı ve ziraatı geliştirecek 3 baraj ve 2 gölet daha inşa ediyoruz.

İnşaatı devam eden barajlardan biri 53 metre yüksekliği ile 80.000 dekar araziyi sulayacak ve aynı zamanda Ankara ili Polatlı ilçesine içme ve kullanma suyu sağlayacak olan Gökpınar Barajıdır. Diğer barajlar da takriben 4.150 dekar araziyi sulayacak olan 

Sarıcakaya Laçin Barajı ile 12.020 dekar araziyi sulayacak olan Gündüzler Barajıdır.

Eskişehir Mihalıççık’ta inşa edilen Güreş Göleti’nin de yüzde 50’sinin tamamlandı. Proje tamamlandığında 1.110 dekar araziye can suyu verecek.

Eskişehir’imizin Mümbit Topraklarını Suya Kavuşturduk…

Bereketli topraklara bereket katmak için 26 çok önemli sulama tesisi inşa ettik. Son 17 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 105.370 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 82 milyon TL ilave zirai gelir sağladık.

Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 9 sulama tesisi projesi ile 369.840 dekar mümbit arazi daha sulamaya açılacak.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

Eskişehir’de taşkınları önlemek için 33 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; Eskişehir şehir merkezi ve ilçelerinde 35 yerleşim yeri ve 3.610 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 2 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.