Menüler

DSİ’den Kütahya’ya 16 Baraj 6 Gölet

12.02.2020
Kütahya topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 89 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kütahya’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kütahya ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kütahya’mıza 16 Baraj ve 6 Gölet Kazandırdık

Ege’nin ve ülke tarımının önemli illerinden biri olan Kütahya’mızda ziraatın daha da gelişmesi için son 17 yılda kente büyük yatırımlar yaptık. Son 17 yılda Kütahya’da 16 baraj ve 6 gölet inşa ettik.

Yaklaşık 73,5 milyon m3 su biriktirme hacimli Beşkarış Barajı’nı hizmete aldık. Topraklarımıza bereket katacak tesis ile çiftçilerimizin refahı artacak. Beşkarış Barajından alınan su ile toplam 23 bin 20 dekar zirai arazi sulamaya açılmış olup; 2.kısım sulamasının da tamamlanmasıyla birlikte ilave olarak 42.730 dekar zirai arazinin daha sulanması sağlanacak.  

İnşaatı Devam Eden 13 Baraj ve 2 Gölet…

Diğer taraftan Kütahyalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Kütahya’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 13 baraj ile 2 göletin yapım çalışmaları devam ediyor.

Ege’nin Mümbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Tamamlanan 17 sulama tesisi ile 111.360 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece Kütahya topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 89 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık. Bunun yanı sıra 150.490 dekar araziyi sulayacak 11 adet sulama tesisi inşaat safhasındadır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Kütahya zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.

DSİ tarafından yapılan tüm içme suyu faaliyetleri (isale hatları, arıtma tesisleri vb.) ile hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluluk duymaktayız. Gayemiz, içme suyu gitmeyen tek bir yerleşim yeri kalmaması ve tüm halkımızın insan sağlığına uygun, güvenilir su içmesini sağlamaktır.

Bu kapsamda Kütahya’da bugüne kadar 2 adet içme suyu tesisini tamamladık.  Bunlar 2019 yılında hizmete alınan Tavşanlı İçme Suyu İsale hattı ve 2014 yılında hizmete alınan Tepecik İçme suyu İleri Arıtma Tesisleridir. Bu tesisler ile yıllık toplam 14,6 milyon m3 içme suyu temin ediyoruz. Ayrıca Kütahya ilimize memba kalitesinde içme suyu temin edecek olan 2 adet içme suyu tesisimiz proje ve planlama safhasındadır.

Kütahya İçin Taşkın Koruma Tesislerinin Önemini Biliyoruz

Son 17 yılda tamamlanan 100 adet taşkın koruma tesisi ile 126 yerleşim yeri ve 11.463 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladık ve 16 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam ediyor.