Menüler

Eskişehir Gürsöğüt Barajı Ve HES Projesinde Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

04.05.2020

Türkiye’nin ekonomik ve sosyal bakımdan kalkınmasının sağlanması için sanayileşme bir hedef olup, sanayinin ve diğer kullanıcıların ihtiyacı olan enerjinin, yerinde, zamanında ve güvenilir şekilde karşılanması büyük önem arz etmektedir.

Su kaynaklarımızın geliştirilmesi, korunması ve yönetilmesi vizyonu ile hareket eden Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Ülkemizin teknik olarak değerlendirilebilir hidroelektrik enerji potansiyelinin geliştirilmesi ve ekonomiye kazandırılması için büyük çaba göstermektedir. 

Geçmişte bu yatırımlar tamamen Devlet eliyle yapılmakta iken, özel sektör bilgi ve sermayesi de HES projelerinin geliştirilmesi ve inşasına yönlendirilmiş, bu sayede enerji sektöründe dışa bağımlılığın azaltılması için önemli adımlar atılmıştır.

Bu kapsamda Eskişehir ili Mihalıççık ilçesi ile Ankara ili Beypazarı ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Sakarya Nehri üzerinde inşa edilmekte olan “Gürsöğüt Barajı ve HES Projesi” kapsamında çalışmalar devam etmektedir.

Sakarya Nehri üzerinde temelden yüksekliği 86,20 m olan Silindirle Sıkıştırılmış Beton (RCC) tipindeki Gürsöğüt-1 Barajı’ndan alınacak suların 35,26 MWm/33,92 MWe kurulu gücündeki etek santraline düşürülmesi ile yılda toplam 175,535 GWh enerji üretilmesi, ayrıca, 4,37 MWm/4,16 MWe kurulu gücündeki Cansuyu HES’e iletilmesiyle yılda toplam 29,344 GWh enerji üretilmesi planlanıyor. 

Yine Sakarya Nehri üzerinde temelden yüksekliği 48,50 m olan Silindirle Sıkıştırılmış Beton (RCC) tipindeki Gürsöğüt-2 Barajı’ndan alınacak suların 18,54 MWm /17,72 MWe kurulu gücündeki etek santraline düşürülmesi ile yılda toplam 98,126 GWh enerji üretilmesi planlanmıştır.

 

Böylece toplam kurulu gücü 58,17 MWm/55,80 MWe olan Gürsöğüt Barajı ve HES Projesi ile yıllık ortalama 303,005 GWh enerji üretilecektir.

Proje kapsamında;

Gürsöğüt-1 Barajı ve HES inşaatında; memba batardosu, derivasyon tüneli, gövde yamaç kazıları, cutt-off kazısı ve taban enjeksiyonları, enjeksiyon galerileri, santral, dolusavak, enerji kırıcı havuz kazıları ve kuyruksuyu tüneli kazı ve beton kaplanması tamamlanmıştır.

                                                                           

Gürsöğüt-2 Barajı ve HES inşaatında; memba batardosu ve jet graut, derivasyon tünelleri, gövde yamaç kazıları, cutt-off kazısı ve taban enjeksiyonları ve santral, dolusavak, enerji kırıcı havuz kazıları tamamlanmıştır.                                                                     

 

Çalışmalar Devam Ediyor

 

Gürsöğüt-1 Barajı ve HES inşaatında; gövde SSB dolgu imalatları, enjeksiyon işleri, santral binası, dolusavak, enerji kırıcı havuz, enerji sualma yapısı ve cebri boru betonarme imalatları, cebri boru montajı, aç-kapa konduvi inşaatı kazısı ve betonarme imalatları, kuyruksuyu konduvisi kazısı ve BA imalatları devam etmektedir. Ayrıca proje kapsamında Göçet menfezi ve tersib bendleri de yapılacaktır.

 

Gürsöğüt-2 Barajı ve HES inşaatında; gövde SSB dolgu imalatları, enjeksiyon işleri, santral binası, dolusavak, enerji kırıcı havuz, enerji sualma yapısı ve cebri boru betornarme imalatları ve cebri boru montajı devam etmektedir. Ayrıca proje kapsamında Kapullu köprüsü de yapılacaktır.

Baraj rezervuarlarında toplam 86 milyon metreküp su depolanacak olup; Gürsöğüt-1 Barajı’ndan alınacak su ile 10 bin 500 dekar sahanın basınçlı olarak sulanması sağlanacaktır.

Projenin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine yıllık 147.312.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.