Menüler

Bilecik İnhisar Tarpak Barajı’nda Su Tutulmaya Başlandı

19.08.2020
Tarpak Barajı’nın temelden yüksekliği 60 metre ve su depolama kapasitesi 2,78 milyon m³.

 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Bilecik iline yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bilecik ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Bilecikli Hemşerilerimize Müjde

Bilecik İnhisar Tarpak Barajı’nda su tutulmaya başlandı. Su tutmaya başlayan Bilecik İnhisar Tarpak Barajı’nda depolanacak su ile 5 bin 250 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacak.

Bilecik İnhisar Tarpak Barajı’nın temelden yüksekliği 60 metre ve su depolama kapasitesi 2,78 milyon m3. Proje kapsamında sulama projesinin de tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile dekar başına 8.439 TL gelir artışı sağlanacak.  

Proje ile ülke ekonomisine yıllık 44.302.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.