Menüler

Sakarya Söğütlü Kantar Göleti’nde Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

30.09.2020

 

DSİ Sakarya iline yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Sakarya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi hedeflenen “1071 Gölet” projesi kapsamında Sakarya ilimiz de nasibini aldı.

 

Kantar Göleti İle 1.430 Dekar Zirai Arazi Sulanacak

Sakarya Söğütlü Kantar Göleti’nde çalışmalar devam ediyor. Projenin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 1.430 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Gölet gövdesi kazı ve enjeksiyon imalatları, vana odası ve dipsavak betonarme gömlek imalatları tamamlandı. Gövde dolgu imalatı ve dolusavak imalatlarına devam edilecek.Temelden yüksekliği 26 metre ve su depolama kapasitesi 690.000 m3 olan Sakarya Söğütlü Kantar Gölet’inin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1.260 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 1.801.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.