GENEL MÜDÜRÜMÜZ KAYA YILDIZ, ESKİŞEHİR GÖKPINAR BARAJINDA İNCELEMEDE BULUNDU

20.05.2021 / Gösterim Sayısı : 127 / Arşiv

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız 19 Mayıs tarihinde Eskişehir ilinde çalışmaları devam eden Gökpınar Barajı inşaatında incelemede bulunarak, çalışmalarda gelinen seviye hakkında bilgi aldı.

Genel Müdür Yıldız’a incelemelerinde, Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanı Dr. Ayhan Koçbay, DSİ Eskişehir 3. Bölge Müdürü Kağan Şan ile teknik ekip ve yüklenici firma yetkilileri eşlik etti.

İncelemelerinin ardından açıklama da bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’DSİ olarak Eskişehir ilimize yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya devam ediyoruz. Bugün ekibimiz ile birlikte inşaatı devam eden Gökpınar barajımızda incelemede bulunduk.

Gökpınar Barajının Gövde Dolgusunun  % 90’ı Tamamlandı

 

Gövde dolgu çalışmaları devam eden Eskişehir Gökpınar Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 60 bin 800 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Barajımızın gövde dolgusunda % 90 gerçekleşme sağlanmış durumda.

Gökpınar Barajı’nın toplam gövde dolgu hacmi 1 milyon 427 bin 268 olup, 1 milyon 300 bin dolgu imalatı tamamlanmıştır. Kalan 127 bin 268 gövde dolgusu, dipsavak mekanik aksamı ve dolusavak imalatlarının 2021 yılı Ağustos ayında tamamlanması hedeflenmektedir. 2021 yılı Sulama sezonu sonunda, yani Eylül ayında İnşallah Gökpınar barajımızda  su tutmayı planlanmaktayız.

Temelden yüksekliği 53 metre ve su depolama kapasitesi 120 milyon m3 olan Eskişehir Gökpınar Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 birim fiyatları ile dekar başına 770 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 47 milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.  Çalışmalarda emeği geçen DSİ ve yüklenici firma çalışanlarımıza teşekkür ediyor, yatırımlarımızın Eskişehir ilimize hayırlı olmasını diliyorum. ’dedi.