BİLECİK İNHİSAR SAMRI BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

25.08.2021 / Gösterim Sayısı : 786 / Arşiv

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Bilecik İnhisar Samrı Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çalışmaları devam eden Bilecik İnhisar Samrı Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 2 bin 770 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını’ söyledi.

‘Gövde sıyırma kazısı, cebri boru imalatları, beton imalatlarının %40’ı, enjeksiyon imalatlarının %85’i ile kret ulaşım yolunun 400 metresinin tamamlandığını; kil ve kaya ocağı ulaşım yolu imalatlarının devam ettiğini’ ifade eden Genel Müdür Yıldız, ‘Kalan enjeksiyon işleri tamamlanarak gövde dolgu imalatlarına başlanılacaktır. Dolusavak imalatları tamamlanacaktır. Kalan ulaşım yolu imalatları bitirilecektir. Temelden yüksekliği 42,7 metre ve su depolama kapasitesi 1,4 milyon m3 olan Bilecik İnhisar Samrı Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile dekar başına 2.387 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 5.240.000 TL katkı sağlanması hedeflendiğini’ söyledi.