ESKİŞEHİR MERKEZ GÜNDÜZLER BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

22.10.2021 / Gösterim Sayısı : 699 / Arşiv

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Eskişehir Merkez Gündüzler Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çalışmaları devam eden Eskişehir Merkez Gündüzler Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 12 bin 20 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını’ söyledi.

‘Derivasyon kondüvisi, ayar vana odası, iki adet menfez, ulaşım ve servis yollarının tamamlandığını’ ifade eden Genel Müdür Yıldız, ‘280.000 m³ gövde dolgusunun 225.000 m³ lük kısmının tamamlanarak 50 m yüksekliğe ulaşılmıştır. Montajı devam eden ölçüm cihazları ile kalan 55.000 m³ gövde dolgusu tamamlanarak, su tutmaya başlanacaktır. Temelden yüksekliği 65 metre ve su depolama kapasitesi 8,3 milyon m3 olan Eskişehir Merkez Gündüzler Barajının tamamlanması 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 10 Milyon 800 Bin  TL katkı sağlanması hedeflendiğini’ söyledi.