BAKANLIĞIMIZ İLE BM GIDA VE TARIM ÖRGÜTÜ (FAO) TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN FAO PROJESİ

2.06.2022 / Gösterim Sayısı : 415 / Arşiv

Tarım ve Orman Bakanlığımız ile BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) arasında Gıda ve Tarım Alanında Ortaklık Programı İkinci Fazı (FTPP-II) kapsamında “Atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması ve arazi toplulaştırma işlemlerinin geliştirilmesi amacıyla arazi bankacılığı araçlarının oluşturulması ” isimli FAO projesi geliştirilmiştir.

Proje, 1 Şubat 2022-31 Temmuz 2025 tarihlerini kapsayan 3,5 yıl süreli olup, projenin faydalanıcıları arasında Bakanlığımızın yanı sıra Azerbaycan ve Özbekistan Tarım Bakanlıkları da yer almaktadır.

Hazırlanan proje kapsamında; yasal ve kurumsal çerçevenin değerlendirmesi, arazi bankacılığı ve arazi piyasası gelişimi için prosedür ve araçların desteklenmesi, seçilen pilot bölgelerde araçlar ve prosedürlerin test edilmesi, kapasite geliştirme ve farkındalık oluşturma başlıkları altında yer alan aktiviteler yer almaktadır.

Genel Müdürlüğümüz ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün birlikte yürüteceği pilot projelerde, arazi toplulaştırma ve arazi edindirme iş ve işlemlerinin etkinliğinin arttırılmasına yönelik uygulamaların geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda pilot olarak belirlenen Bölge Müdürlüğümüz Bilecik ili Bozüyük ilçesi Dodurga beldesinde 17-18 Mayıs tarihlerinde çalışmalar yapılmıştır.

Çalışmalara Arazi Toplulaştırma ve TİGH Daire Başkan Yardımcımız Sayın Ziya PARLAK, Bölge Müdür Yardımcımız Sayın Mükerrem ÖĞÜT, Bozüyük Tarım ve Orman İlçe Müdürü Sayın İsmail AKSU, Dodurga Belediye Başkanı Sayın Selim TUNA, Arazi Toplulaştırma ve TİGH Şube Müdürü Sayın Halil Sezer BİRDANE, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü yetkilileri ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) yetkilileri katılmışlardır.