KÜTAHYA PAZARLAR ORHANLAR BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

30.10.2020 / Gösterim Sayısı : 779 / Arşiv

DSİ Kütahya iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kütahya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Kütahya Pazarlar Orhanlar Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çalışmaları devam eden Kütahya Pazarlar Orhanlar Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 6.330 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını’ söyledi.

‘Baraj inşaatında yol ve gövde kazı dolgu işlerine başlanmış olup; gövde kazılarının büyük oranda tamamlandığını’ ifade eden Genel Müdür Yıldız, ‘Kalan gövde kazılarının tamamlanmasına müteakip enjeksiyon işlerine başlanılacaktır. Gölet gövde ve yardımcı tesisleri tamamlanacaktır. Temelden yüksekliği 33,2 metre ve su depolama kapasitesi 3,26 milyon m3 olan Kütahya Pazarlar Orhanlar Barajının tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1.494 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 9.457.000 TL katkı sağlanması hedeflendiğini’ söyledi.