ESKİŞEHİR GÖKPINAR BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

2.10.2020 / Gösterim Sayısı : 1376 / Arşiv

 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Eskişehir iline yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Eskişehir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.


ökpınar Barajı İnşaatında  %79 Fiziki Gerçekleşme Seviyesine Ulaşıldı

Çalışmaları devam eden Eskişehir Gökpınar Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 60.860 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Gökpınar Barajı inşaatında  %79 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldı. Baraj inşaatında çevirme seddesi ve su alma yapısı imalatları tamamlandı, gövde kil ve kaya dolgu imalatları devam ediyor. Baraj gövdesinin %65’i tamamlanarak temelden 32 metre yüksekliğe ulaşıldı.


2021 Yılında Su Tutulacak


Gökpınar Barajı inşaatının 2021 yılında bitirilmesi ve su tutulması planlanıyor. Temelden yüksekliği 53 metre ve su depolama kapasitesi 97 milyon m3 olacak Eskişehir Gökpınar Barajının tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 42.200.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.