ESKİŞEHİR ÇİFTELER’DE MERA ISLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

21.12.2022 / Gösterim Sayısı : 263 / Arşiv

Eskişehir ili, Çifteler ilçesi; Körhasan, Eminekin, Gerenli ve Abbashalimpaşa mahallelerine ait mera alanlarının taban suyu seviyesini yükselterek tekrar yeşermesini sağlamak amacıyla muhtelif yerlere 10 adet 9 metre derinliğinde taban suyu ölçüm kuyusu açılmış olup, sensörler yardımıyla otomasyon sistemi kurularak kuyuların anlık taban suyu hareketleri izlenmeye başlandı.

Eskişehir DSİ 3. Bölge Müdürlüğümüz koordinasyonunda; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Sakaryabaşı Sulama Birliği tarafından ortak yürütülen projede; Eskişehir Çifteler Sulaması görev sahasında 19.960 dekar mera alanı içerisinde kuraklık nedeniyle kurumaya başlayan yaklaşık 13.000 dekarlık kısmın iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Projede 1 adet dozer, 1 adet ekskavatör ile mera alanındaki mevcut drenaj kanallarında yapılan çalışma ile kış dönemi kullanılmayan sularla beslenerek oluşturulan 8 adet bent yapısıyla taban su seviyesini bitki kök derinliğine kadar yükseltmek suretiyle meraların tekrar yeşermesi sağlanacaktır.

Eminekin ve Körhasan Mahalleleri mera alanı çalışmaları Kasım ayı itibariyle tamamlanmış olup, Gerenli ve Abbashalimpaşa Mahalleleri mera alanlarının ise Ocak 2023 ayı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.